Moudří lékaři již dávno věděli, že příroda nám prostřednictvím konopí poskytla vzácnou a důležitou ingredienci, užitečnou pro celou řadu různých zdravotních obtíží. Odborná literatura často zmiňuje čínského císaře Šen-nunga, který byl nejen zdatným politikem, ale zároveň věhlasným lékařem a autorem zřejmě prvního čínského herbáře. Konopí předepisoval např. při revmatu, na potíže s peristaltikou nebo pro zmírnění průběhu malárie.
Při exotických nemocech a horečkách pomáhali díky konopí i lékaři v Africe (mimo jiné jím zmírňovali porodní bolesti) či v Indii. U nás v Evropě má použití konopí tradici starou několik staletí, a to především díky lidovým léčitelům, kteří si pochvalovali jeho blahodárné účinky při boji s kožními infekcemi, epilepsií, astmatem nebo při různých bolestivých stavech.
V našem těle se stejně jako u ostatních savců nachází tzv. endokanabinoidní systém. Je to vnitřní signální systém, jehož dva druhy receptorů (CB1 a CB2) se nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému. Reguluje životně důležité funkce jako je homeostáza buněk, imunita, rozmnožování a jiné.
Historickým léčitelům netřeba jejich osvícenost závidět. Extrakty, tinktury, masti a další aplikační formy totiž naštěstí nacházejí velmi široké využití i v dnešní době a v moderní medicíně. Od zmírňování a odbourávání problémů se zažíváním či nechutenstvím, přes svalové křeče a třesy, až po eliminaci nitroočního tlaku při glaukomu (oční zákal).
Velmi příznivé výsledky hlásí i pacienti s nepříjemnou Crohnovou chorobou, konopí je vítaným prostředkem při různých onkologických onemocněních a doloženy jsou jeho protizánětlivé, antioxidační a dezinfekční účinky. Kromě bolestivých stavů působí výtečně na migrény, a pokud vám chybí čas na odpočinek, vězte, že najdete v konopí i spolehlivý antistresor.
Endokanabinoidní systém – víte, že ho máte?
Náš organismus si pro funkci endokanabinoidního systému vytváří vlastní látky – tzv. endokanabinoidy (aktuálně jsou známy pouze 3). Mají ve srovnání s fytokanabinoidy, získanými z konopí, rozdílné chemické složení, ale působí podobně. Proto je možné vyrovnávat nedostatek těchto látek vyráběných přirozenou cestou v našem těle dodáním kanabinoidů z konopí. To také zjednodušeným způsobem vysvětluje léčebné působení konopí na celou řadu nemocí.
Představte si buněčné receptory ve vašem těle jako několik zámků, které mají specifický korespondující klíč: chemické molekuly, které nazýváme „agonisté“. Pokaždé, když se agonista naváže na receptor vyvolá tak reakci či pošle zprávu, které udělí buňce instrukce. Endokanabinoidní systém je tvořen dvěma hlavními buněčnými receptory, a to CB1 a CB2. Agonisté neboli klíče k těmto receptorům jsou endokanabinoidy, které jsou produkovány v těle a také fytokanabinoidy které do těla dostaneme z venkovního prostředí například z konopí.
Receptory CB1 byly poprvé objeveny v lidském mozku, ale postupem času se ukázalo, že se nacházejí i v dalších orgánech a tkáních po celém těle. Tyto receptory hrají klíčovou roli při koordinaci pohybů, prostorové orientaci, smyslovém vnímání (chuť, hmat, čich, sluch), kognitivní výkonnosti a motivaci. Pravděpodobně nejdůležitější funkcí receptorů CB1 je jejich schopnost upravovat hladinu serotoninu a dopaminu v těle a vracet ji na vyváženou hodnotu. Tím dochází ke snížení nadměrné nebo ke zvýšení nedostatečné signalizace v mozku a může tak být ovlivněno vnímání bolesti, nebo i průběh svalových křečí a záchvatů.
Receptory CB2 mají převážně vliv na imunitní systém a nachází se primárně ve střevech, slezině, játrech ale i v kostech nebo cévách. Poslední studie také poukazují na jejich vliv při přenášení signálů do mozku, a proto tyto receptory nejsou o nic méně důležité než první zmíněné.